Najczęściej jako wykończenie elewacji domu wybierane są tynki. Rzadki jednak właściciele domów jednorodzinnych decydują się pozostawić elewację wykończoną tynkiem. Najczęściej pokrywają go jeszcze farbą elewacyjną. Jakie farby przeznaczone są do malowania elewacji budynków?
Rodzaje farb elewacyjnych
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb przeznaczonych do malowania elewacji. Farba fasadowa, którą wybierzemy powinna pasować do rodzaju tynku, nie jest ona bowiem uniwersalna. Do wyboru mamy:
-
farby akrylowe. Mają bardzo dobrą przyczepność. Mogą być stosowane na tynki silikatowe, płyty włóknocementowe i powierzchnie betonowe. Można je także użyć do odświeżenia elewacji wcześniej pomalowanych farbami silikatowymi lub silikonowymi. Mają niską przepuszczalność pary wodnej. Można ich użyć nie tylko do malowania całej elewacji, ale pomalować nimi tylko podmurówkę lub cokół budynku, aby ochronić je przed wilgocią;
-
farby silikonowe. Mogą być stosowane na tynki mineralne z wyjątkiem tynków wapiennych. Mają dobrą paroprzepuszalność. Na rynku dostępne są także farby silikonowe tak zwane samoczyszczące: w czasie opadów deszczu, spływająca po elewacji deszczówka spłukuje z niej zabrudzenia.
Jaki kolor farby wybrać?
Zabrudzenia najmniej widoczne są na elewacji pomalowanej farbą w kolorze starej bieli lub szarą. Na zabrudzenia mniej narażone są także elewacje, które pomalujemy farbą o błyszczącej fakturze. Szybciej będzie się brudzić także elewacja wykończona tynkiem o chropowatej fakturze. Kolor farby najłatwiej jest wybrać malując fragment elewacji próbką farby w wybranym kolorze. W niektórych sklepach próbkę dostaniemy za darmo, w innych musimy za nią zapłacić. Przed malowanie starych elewacji koniecznie trzeba usunąć odpadający z nich tynk, a ewentualne ubytki i pęknięcia uzupełnić masą szpachlową. Dobrze trzymające się tynki przed malowaniem koniecznie trzeba umyć, aby usunąć z nich kurz i brud.
Malowanie to bardzo popularny sposób wykańczania elewacji. Jest stosowany zarówno na nowych, jak i starych budynkach.